desery · inne

Budyń do kremów

Każdy, kto piecze chociaż od czasu do czasu

musiał spotkać się z masą budyniową.

Rzecz wydaje się banalna.

Ugotować budyń, rozetrzeć masło, połączyć z budyniem i gotowe.

No właśnie, wydaje się,

bo ile razy Wasz budyń przypominał zupę,

albo zbita bryłę?

A ile razy Wasz krem się zwarzył lub wylądował w koszu?

Chcecie uniknąć takich sytuacji, a w cieście mieć aksamitny krem?

Zacznijcie od rzeczy najważniejszej – ugotujcie budyń idealny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pewno warto zacząć od tego, że każdy domowy budyń będzie lepszy od gotowego, zwłaszcza jeśli ma być użyty do kremu. Przetestowałam i nie polecam, bo pracy w zasadzie nie ubywa, więc w tym przypadku pójście na łatwiznę nie popłaca. Krem na gotowym budyniu bardzo często się warzy.

Zazwyczaj, w opisie przygotowania budyniu znajduje się formuła „wszystkie składniki wymieszać”, można i tak, ale jeśli zdarzy sie Wam przez pomyłkę połączyć żółtka z mąką, a dopiero później dodać mleko , w mieszance najpewniej powstaną grudki, które będzie również czuć w budyniu. Taki budyń już nie będzie miał właściwej konsystencji. Najlepiej łączyć składniki w takiej kolejności:

  • żółtka wymieszać z cukrem (nie koniecznie mikserem, wystarczy trzepaczka rózgowa)
  • część mleka
  • mąka
  • pozostała część mleka

Taka mikstura powinna być bardzo dobrze wymieszana i lekko spieniona.

A teraz o rzeczy dla mnie najistotniejszej. Mieszankę jajeczną wlewamy zazwyczaj na gotujące mleko. Spróbujcie zrobić odwrotnie. Gotujące mleko wlejcie do mikstury i wymieszajcie. Dopiero całość przelejcie z powrotem do garnka i zagotujcie. Jeśli budyń zgęstnieje, gotujcie jeszcze około minuty. Zbyt krótko gotowany budyń może później zrobić się rzadki.

Zabieg z wlewaniem wrzącego mleka do mikstury jajecznej stosuje się przygotowując krem Pâtissière. Dzięki niemu budyń jest gładziutki, delikatniejszy, jakby napowietrzony.  Masę z tak ugotowanym budyniem naprawdę ciężko będzie zepsuć.

Budyń studzimy pod przykryciem, a wodę, która ewentualnie zbierze się pod przykrywką odlewamy. Przykrywanie budyniu ma na celu uniknięcie powstania kożucha.

Idealny budyń  przygotowany, więc pamiętajcie już tylko o tym, aby masło i budyń były w jednakowej temperaturze,najlepiej pokojowej. Budyń może być nawet odrobinę cieplejszy, ważne, żeby nie był zimniejszy od masła.

No i pozostało łączenie. Masło umieszczamy w misie miksera i miksujemy, aż zmieni kolor na niemal biały. Dodajemy po łyżce budyniu. Miksujemy tylko do połączenia składników i dodajemy kolejną porcję budyniu. Jeśli używacie miksera ręcznego, możecie dodatkowo napowietrzać masę w czasie miksowania. Taki efekt uzyskacie lekko unoszą i z powrotem wkładając końcówki w masę, jakbyście chcieli wtłoczyć dodatkowe powietrze. Pamiętajcie, żeby nie przedłużać miksowania, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zbyt długo miksowana masa może się zwarzyć.

Jeśli dodajecie jeszcze inne składniki, np. nutellę, bakalie czy alkohol mieszajcie już wszystko łyżką.

PC176474a.jpg 

Budyń do kremów

  • 2 żółtka
  • 2 szklanki mleka
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy 16g

Do takiej ilości budyniu można użyć od 150 do 220 g masła w zależnościod tego jaką chcecie mieć konsystencję kremu. Jeśli użyjecie mniej masła, krem będzie bardziej bydyniowy, jeśli więcej, bardziej maślany, przeż co i stabilniejszy.

5 myśli w temacie “Budyń do kremów

  1. mikimama 2015/12/18 08:15:08
    Dobry budyń z żółtkami to podstawa, ale ważniejsze, żeby budyń i masło miały tę samą temperaturę, najlepiej pokojową 🙂

    aguzja 2015/12/18 10:28:00
    Mikomamo, o jednakowej temperaturze też piszę w notatce, ale nie zgadzam się z Tobą. Bez dorego budyniu nie ma dobrej masy, jednakowa temperatura nic tu nie pomoże.

    mariastem 2015/12/18 14:21:27
    Dzień dobry. Mam takie pytanie. Zamierzam upiec na święta Marlenkę z Pani przepisu. Już kiedyś o to pytałam, mówiła mi Pani ,że mogę do tego ciasta zrobic krem z żółtek, a nie z budyniu z proszku (jak jest w przepisie). Czy byłaby Pani tak miła i podała mi dokładne proporcje na taki budyń , który mogłabym uzyc do Marlenki ? Z góry dziękuję za odpowiedź. P.s. Mam zamiar upiec również z Pani przepisu ciasto Prince polo, mam nadzieję, że mi się uda. 🙂

    aguzja 2015/12/18 14:44:35
    Mariastem, Proszę zamiast budyniu gotowego użyć 2 żołtka, miąższ z połowy laski wanilii lub cukier waniliowy i 2 łyżki mąki ziemniaczanej, reszta niech zostanie tak jak w przepisie. Trzymam kciuki za wszystkie wypieki. Pozdrawiam 🙂

    mariastem 2015/12/18 15:55:08
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, jest Pani bardzo miłą osobą. Pozdrawiam i życzę Zdrowych, Spokojnych Świąt, duuuuuuużo odpoczynku i oczywiście UDANYCH WYPIEKÓW!!! Serdecznie pozdrawiam. Maria

    Polubienie

  2. Mam pytanie odnosnie polaczenia wszytkich skladnikow. Ugotowac samo mleko i dodac do masy jajecznej? Kiedy i do czego dodac make? Brakuje mi konkretnego opisu wykonania tego budyniu.

    Polubienie

    1. Połowę mleka gotujemy. Reszta w takiej kolejności jak w opisie
      „Najlepiej łączyć składniki w takiej kolejności:

      żółtka wymieszać z cukrem (nie koniecznie mikserem, wystarczy trzepaczka rózgowa)

      część mleka

      mąka

      pozostała część mleka

      Taka mikstura powinna być bardzo dobrze wymieszana i lekko spieniona”
      Przygotowaną miksturę można wlać bezpośrednio do zagotowanego mleka. Całość, mieszając doprowadzić do wrzenia. W ten sposób powstanie budyń.
      Można też zagotowane mleko stopniowo wlewać do przygotowanej mikstury, a następnie całość ponownie umieścić w garnku i mieszająć doprowadzić do wrzenia.
      Budyń przygotowany drugim sposobem będzie bardziej aksamitny.

      Polubienie

Dodaj komentarz