Wielkanocny mazurek inspirowany sycylijskim ciastem Cassata tradycyjnie przygotowywanym w okresie Wielkiej Nocy. Cassata jest pełna bakalii, kawałków czekolady i pistacji. W kruchym mazurku znajdziecie podobne smaki. Suszone morele moczone w rumie oraz orzechy pistacjowe zatopione w masie z białej czekolady i skórki pomarańczowej.
Przepis na ciasto Cassata znajdziecie tu
Składniki: (na formę o wymiarach 22 x 30)
ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 180 g zimnego masła
- 80 g cukru pudru
- 1 żółtko
- 1 łyżka soku z cytryny
masa:
- 200 g śmietanki 30 %
- 100 g białej czekolady
- 1 czubata łyżeczka żelatyny + 40 ml wody
- 50 g suszonych moreli + 40 ml soku pomarańczowego lub rumu
- 70 g pistacji (waga w łupinkach)
- 2 łyżki otartej skórki z pomarańczy (opcjonalnie)
Sposób wykonania:
Ciasto kruche:
Mąkę i masło dokładnie posiekać nożem. Dodać pozostałe składniki i znów dobrze posiekać. Kiedy ciasto będzie miało konsystencję kruszonki, krótko zagnieść ręcznie. Zlepić w kulę, spłaszczyć, zawinąć w folię i wstawić do lodówki. Schłodzić w w lodówce przez 30 minut.
Ciasto też można przygotować w malakserze. Wszystkie składniki ciasta umieścić w malakserze. Miksować krótko, do momentu, aż ciasto zacznie się lepić w kulę. Wyjąć i krótko zagnieść ręcznie. Spłaszczyć, zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 30 minut.
Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na grubość ok. 3 mm. Wyłożyć nim dno formy. Część ciasta odłożyć i uformować z niego wałeczki na obwodzie mazurka. Wstawić ponownie do lodówki na 30 minut.
Piekarnik nagrzać do temp. 180 C. Ciasto ponakłuwać w kilku miejscach widelcem. Wstawić do piekarnika. Piec ok 25-30 minut, do ładnego zrumienienia. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Masa:
Morele pokroić w kostkę. Sok lub rum zagotować i zalać nim morele. Odstawić na godzinę. Przez ten czas cały płyn powinien się wchłonąć.
Żelatynę zalać zimną wodą i odstawić na 10 minut.
Śmietankę zagotować. Zalać nią posiekaną czekoladę i odstawić na 2 minuty. Dokładnie wymieszać.
Żelatynę podgrzać. Dodać do ciepłej śmietanki z czekoladą i dobrze wymieszać. Odstawić do wystudzenia i lekkiego zgęstnienia. Dodać morele, skórkę z pomarańczy, obrane i posiekane pistacje. Całość wymieszać i wyłożyć na kruche ciasto. Odstawić, by masa całkowicie zastygła.
Smacznego 🙂
Wygląda zachęcająco 🙂 Pistacje i biała czekolada na pewno do siebie świetnie pasują 🙂
PolubieniePolubienie
Pięknie:) Zapraszamy do nas na http://www.sklepdlazdrowiaiurody.pl
PolubieniePolubienie