ciasta bezowe · ciasta przekładane i tortowe · ciasta ucierane

Kostka Dacquoise (dakłas)

Ciasto dla wielbicieli słynnego francuskiego tortu Dacquoise. W tej kompozycji lekkie blaty bezowe przekładane są kremem śmietanowym z dużą ilością orzechów i daktyli. Tort doczekał się wielu wariacji. Bezy orzechowej lub migdałowej z kremem kawowym lub z dodatkiem kajmaku. I przyznać trzeba, że w każdej wersji smakuje wybornie.

Kostka Dacquoise to uzależniający kawałek sycącego ciasta. Niesamowity kajmakowy krem z orzechami, daktylami i nutą tiramisu między warstwą cienkiego, mięsistego, mocno czekoladowego ciasta a delikatną, chrupiącą bezą. Wypróbujcie koniecznie!

Składniki:

Ciasto czekoladowe: (na formę o wy. 24 x 32 cm lub nieco mniejszą)

  • 100 g masła
  • 125 ml wody
  • 115 g mąki
  • 20 g kakao
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
  • 50 g drobnego brązowego cukru
  • 60 g cukru
  • cukier wanilinowy (8g)
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem dacquoise:

  • 750 g mascarpone
  • 180 ml śmietanki 30%
  • 270 g masy kajmakowej (użyłam kajmaku o smaku tiramisu i taki szczególnie polecam)
  • 80 g orzechów włoskich
  • 80 g daktyli

Beza:

  • 4 białka (można użyć wcześniej mrożonych)
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 2 garści posiekanych orzechów włoskich
  • szczypta soli

kostka dakłas4

kostka dakłąs2

Sposób wykonania:

Ciasto czekoladowe: 

W niewielkim garnuszku zagotować wodę. Dodać pokrojone masło. Podgrzewać do rozpuszczenia masła. Wsypać kakao, kawę i cukry. Wymieszać do powstania jednolitej masy. Zdjąć z ognia i odstawić na 5 minut.

Jajko ubić. Powoli wlewać do mieszanki kakaowej cały czas mieszając. Dodać mąkę, proszek do pieczenia i sodę. Całość dokładnie wymieszać.

Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wylać do formy. Przed upieczeniem będzie dość płynne, a warstwa cienka. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temp. 180 C lub 160 z termoobiegiem ok. 10 minut.

Ciasto wyjąć i wystudzić.

Beza:

Białka ze szczyptą soli umieścić w misie miksera. Ubijać do powstania piany (nie musi być sztywna). Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać cukier. Ubijać aż piana będzie sztywna i lśniąca, a cukier całkowicie rozpuszczony. Pod koniec ubijania dodać mąkę ziemniaczaną. Mikser wyłączyć. Dodać posiekane orzechy i delikatnie wymieszać. 

Formę w której pieczone było ciasto wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać bezę. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temp. 140 C przez 30 minut. Następnie zmniejszyć temp. do 100 C i piec kolejne 30 minut. Studzić w wyłączonym piekarniku. Jeśli pieczecie bezę dużo wcześniej, można ją tam zostawić do momentu składania ciasta.

Krem dacquoise:

śmietanka i mascarpone powinny być dobrze schłodzone

W misie miksera umieścić mascarpone i śmietankę. Ubijać na najwyższych obrotach do uzyskania gęstego kremu. Obroty zmniejszyć i w dwóch turach dodać kajmak. Miksować krótko, tylko do połączenia składników. Mikser wyłączyć. Orzechy i daktyle dość drobno posiekać. Dodać do masy i wymieszać.

Ciasto odwrócić do góry spodem. Wyłożyć na nie krem i równomiernie rozprowadzić. Na wierzch wyłożyć bezę. Wsatawić do lodówki na 2 godziny.

Przechowywać w lodówce. 

Aby beza nie zmiękła nie zamykam ciasta w szczelnym pojemniku, przykrywam tylko wierzch folią aluminiową.

Smacznego 🙂

56 myśli w temacie “Kostka Dacquoise (dakłas)

  1. Ciasto przepyszne , robiłam raz na sprobowanie teraz będę robić chrześniakowi na 18-tke. A proszę mi powiedzieć czy by pasowało mleko o smaku advocata ?

    Polubienie

      1. Będzie za mała. Musiała by mieć średnicę 29 cm. Na średnicę 26 cm spód mógłby pozostać bez zmian ale bezę zrobiłabym z 3 białek, a krem z 2/3 porcji składników.

        Polubienie

    1. Konsystencja masy jest typowa dla kremów na bazie mascarpone i bitej śmietany, więc powiedziałabym że średnia. Możesz wzmocnić żelatyną jeśli wolisz mocno stabilne masy.

      Polubienie

  2. Beza nigdy mi się nie udaje, ale to ciasto wygląda obłędnie, więc mam ochotę spróbować z nią powalczyć ponownie 😀 Czy te 60 min pieczenia naprawdę jej wystarczy? Ile mniej więcej, po wyłączeniu piekarnika powinnam ją suszyć ?

    Polubienie

  3. Witam, ciasto jest przepyszne ale niestety krem wyszedł mi dość luźny pomimo mocnego schłodzenia składników i nie dało się ciasta pokroić w kostkę bo krem się rozlewał. Jaka mogła być tego przyczyna. Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

    1. Najczęściej przyczyna tkwi w zbyt krótkim ubijaniu kremu. Przed dodaniem kajmaku krem powinien być naprawdę sztywny, niemal jak białka do bezy. Po krótkim mieszaniu z kajmakiem tylko lekko się rozluźnia.
      Jaki był krem przed dodaniem kajmaku?

      Polubienie

  4. Witam czy te ciasto wychodzi równe i bezproblemowe?chciałam zastąpić czymś ciasto z Michałka, bo tamten biszkopt jest ciężki i opada. Szukam przepisu na fajne kakaowe ciasto, które będę mogła upiec zamiast biszkoptu do ciast przekladanych. Czy te jest wystarczająco mokre?
    I czy piecze się z taką „skorupka” na górze , która potem trzeba ściągac?

    Polubienie

    1. To ciasto wychodzi dosyć cienkie. Jeśli miałabym coś polecić to byłby spód z Kostki z nutellą https://zjemto.blog/2017/05/06/kostka-nutella-i-truskawka/ Jest wystarczająco wilgotny, bezproblemowy, pyszny I pasuje niemal do każdego smaku. Orzechy siekane można pominąć. Wykorzystuję go zarówno do spodów jak i w tortach.
      Fajny i wilgotny jest też ten https://zjemto.blog/2021/10/21/torcik-z-solonym-karmelem-i-orzechami/ ale zawiera kawę, więc już taki uniwersalny nie będzie.

      Polubienie

      1. Liczyłam na to, że poleci mi Pani coś z tańszej opcji bo jednak w tym przepisie z kostki jest butelka, orzechy, masło, więc nie jest to taki typowy przepis 🙂

        Polubienie

Dodaj komentarz